Separátor písku

Spolehlivé oddělení pevných látek u malých vodních elektráren

Lapák písku je klíčovým prvkem k odstranění pevných látek v malých vodních elektrárnách. Po té, co jsou velké kameny a dřevní a jiné pevné hmoty zadrženy u jezu, lapák písku odděluje menší pevné látky jako je štěrk, písek a bahno z říční vody. Díky tomu se prodlužuje doba provozu elektrárny, zvětšují se intervaly údržby, chrání se turbína z nadměrného opotřebení a zvyšuje se životnost zařízení.

HOBAS vyvinul zvláště účinný, montovaný lapák písku, který je vyroben ze sklolaminátového odstředivě litého potrubí. Díky prefabrikovaným dílcům a nízké hmotnosti je HOBAS lapák písku velmi snadno přepraven na místo instalace a integrován do systému elektrárny. Čistící jednotka, která může být na vyžádání plně automatizována, spolehlivě vyčistí lapák písku od oddělených pevných látek.

Jak HOBAS lapák písku pracuje:

Hrubě vyčištěná říční voda vstoupí do lapáku písku přívodním potrubí. Pomocí uklidňovací komory se rychlost průtoku vody a turbulence v proudu sníží. Vertikální lamely kojící pomoci průtoku vody stabilizaci. V usazovací komoře klesají pevné částice do sedimentační a systému se poté promyjí z lapáku písku přes proplachovací potrubí , který může být otevřen pro tento účel . Speciální snímače pro automatizaci vyplachování (čištění) mohou být na vyžádání integrovány. Během proplachování může turbína nadále nerušeně pracovat a zajistí se tak kontinuální výroba energie a maximální využití elektrárny .

Optimální vyrovnání systému a účinné proplachování funkce HOBAS lapače písku byly prokázány a ověřeny pomocí numerického simulačního modelu na ČVUT Praha ( České vysoké učení technické v Praze) a hydraulického modelu na BOKU Vídeň ( Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni).

Každý HOBAS lapač písku je šitý na míru daným požadavkům s ohledem k řadě faktorů, včetně velikosti pevných částic, usazovací doby nebo vstupní rychlosti proudění vody. To zaručuje nejlepší možný usazovací a vyplachovací výkon lapáku písku a optimální dlouhodobou výkonnost vodní elektrárny.

Výhody HOBAS lapák písku:

• Spolehlivá separace pevných látek

• Efektivní proplachovací systém pro bezpečné odstranění usazenin z lapáku písku

• Kontinuální provoz turbíny během proplachování

• Snadná montáž díky prefabrikátům

• Malý prostor a výkopy během instalace

• Individuální design pro optimální výkon

• Snadná manipulace díky nízké hmotnosti

• Instalace v odlehlých oblastech 

Pro další podrobné technické údaje, možnosti použití a informace týkající se instalace, prosím kontaktujte svého HOBAS obchodního zástpce.