Sklolaminátový (GRP) materiál

Skleněným vláknem (rovingem) vyztužený plast (GRP - Glass Reinforced Plastic ) patří mezi kompozity. Skládá se alespoň ze dvou různých materiálů - surovin. Správnou volbou jednotlivých materiálů, kombinací ve struktuře stěny a jejich zpracováním jsou dosaženy požadované vlastnosti. Vazba a spolupůsobení surovin se specifickými vlastnostmi není založeno na molekulárních vazbách, nýbrž na kontaktu a vazbách společně vázaných dotykových ploch. Tímto se sklolaminát (GRP) liší od ostatních plastů z polymerů PVC, PE, HD-PE, PP. Důležité je, aby tyto složky kompozitů spolupůsobily nejen v procesu výroby a zpracování, ale také v provozním stavu. Technologie kompozitních materiálů pochází z leteckého a zbrojního průmyslu, kde se vyžadují obzvláště lehké a vysoce pevné materiály a konstrukční díly. Trubky z odstředivě litého sklolaminátu (CC-GRP) se skládají z pojiva (polyesterové případně i jiné pryskyřice), výztuže (skleněné vlákno - roving) a plniv. Použité suroviny, jejich uspořádání ve struktuře stěny spolu s technologií zpracování tvoří kompozitní materiál jedinečných vlastností a trvanlivosti.Další podrobnosti naleznete v kapitole odstředivě litá technologie (CC-GRP).

Bylo by těžké si představit dnešní život bez sklolaminátů. Používají se například v těchto odvětvích: 

- Automobilový průmysl (nárazníky, karosérie atd.)

- Letecký průmysl (křídla, trup, panely, atd.)

- Vodovody a kanalizace (potrubí, nádrže, šachty)

- Chemický průmysl (rozvody průmyslových vod)

- Větrné elektrárny (vrtule)

- Energetika (rozvody chladící vody, přívody k malým vodním elektrárnám, konstrukční díly)

- Průmysl sportovních potřeb (lyže, snowboardy, jachty, skokanské tyče, prkna pro surfování, sportovní i turistické lodě atd).

Společnost HOBAS a její pracovníci mají více než 50 let zkušeností se sklolaminátem (CC-GRP), materiálem pro vysoce kvalitní potrubí.